Kościól pw. św. Anny w Niewodnej

OŁTARZ GŁÓWNY

KOŚCIÓŁ

Kościół p.w. św. Anny w Niewodnej

Pierwszy kościół w Niewodnej wzmiankowany jest w 1595 roku, kolejny drewniany w 1672 roku, obecny murowany z 1923 roku neogotycki.

Kościół parafialny pw. św. Anny jest budowlą neogotycką, o typowej, powszechnej, chociaż nie pozbawionej uroku, architekturze, wybudowany na tarasie ziemnym w połowie wzniesiona. Czworoboczna masywna wieża, nakryta wysokim pobitym blachą dachem, góruje nad pagórkowatym terenem. W trójnawowe bazylikowe wnętrze, ozdobione współczesną ornamentalno – figuralną polichromią, wprowadzono starsze, XVII – wieczne elementy: trzy ołtarze, ambonę, chrzcielnicę i chór muzyczny. Wszystkie, jednolite stylowo, dekorowane rokokowym ornamentem, stanowią część wyposażenia nie istniejącej świątyni. Bogactwo i elegancja dekoracji przyciągają wzrok, zachwycają finezją rysunku i mistrzostwem wykonania. Ołtarz główny zajmuje szerokość i wysokość prezbiterium, mieści się w polu środkowym pochodzące z II połowy XVII wieku malowane przedstawienie świętej Anny Samotrzeć. Ołtarze boczne są znacznie skromniejsze. Drewnianą chrzcielnice o kształcie kielicha nakrywa ażurowa pokrywa zwieńczona rzeźbą Chrztu Chrystusa w Jordanie. Połączenie w jeden zespół starych i nowych elementów było dla świątyni korzystnym rozwiązaniem, ocalały zabytkowe sprzęty, a kościół trafił na listę obiektów, które warto zobaczyć.

Opis kościoła z książki - „W gminie Wiśniowa”, Kinga Trygar , s. 53-56.

WNĘTRZE KOŚCIOŁA

Wyposażenie kościoła

Wystrój kościoła napisany przez ks. Jana Baraniewskiego
Inwentarz parafii Niewodna z roku 1937

Ołtarze.
Ołtarz wielki, przeniesiony ze starego kościoła, w stylu barokowym, z drzewa, pomalowany oliwkowo – zielono i pozłacany, z kolumnami marmurowo - bladoróżowo malowanymi, z artystycznym obrazem Św. Anny na płótnie pędzla podobno „Szkoły Florenckiej” z XVI wieku, z czterema figurami Świętych – na kapitelach kolumn aniołowie – na rogach szczytowych wazony z kwiatami – nad głównym obrazem przedstawione niebo ze Św. Michałem, strącającym szatana – ponad tym obraz Opatrzności Bożej w otoczeniu aniołów w złotych promieniach – w szczycie obraz Trójcy Przenajświętszej. (Wartość głównego ołtarza - podana przez ks. J. Baraniewskiego - 3000 zł.)

W bocznych nawach ołtarze również ze starego kościoła przeniesione, z drzewa, w stylu barokowym, oliwkowo – zielono pomalowane i pozłacane (...), po prawej stronie figura Serca Matki Bożej z masy polichromowana – w ołtarzu po lewej stronie jest figura Serca Pana Jezusa z masy również polichromowana. (Wartość ołtarzy bocznych 2000 zł.)

Ambona przeniesiona ze starego kościoła, umieszczona jest w nawie głównej po stronie Ewangelii na pierwszym filarze, z drzewa, jasno – zielona pomalowana, w stylu barokowym, nakryta daszkiem z figurą anioła z trąbką. (Wartość 300 zł.)
Chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, drewniana, w stylu barokowym, pomalowana na kolor drzewa dębowego, ze złoconymi rzeźbami, umieszczona w bocznej prawej nawie. (Wartość 400 zł.)

Organy.
Organ jest nowy, w 1936 roku wykonany, stożkowo-pneumatyczny, czternasto-głosowy, o dwóch manuałach z pedałem. Szafa organowa dwuskrzydłowa, z drzewa miękkiego, orzechowo pomalowana, pozłacana, zakończona koronkową ozdobą – w środku szafy umieszczona jest klawiatura, odwrócona do wielkiego ołtarza. Organ stary, zupełnie zniszczony, usunięto. (Wartość 12800 zł.)

Dzwony
Jeden dzwon średniej wielkości z napisem: „Ad Dei gloriam et Carissimae Virginis Mariae honorem Patrona Nev Eccl. 1671. Valen. Boczamowicz P.N”, wagi około 100 kg, umieszczony na drewnianej dzwonnicy przy kościele. (Wartość – brak danych). Sygnaturka umieszczona w wieżyczce w środku kościoła. (Wartość 40 zł.) Dzwonek przy zakrystii -10 zł. Dwa dzwonki drążkowe – 12 zł. Trzy dzwonki mszalne – 6 zł.

Według starego inwentarza było trzy dzwony, z tych duży i mały dzwon zabrało wojsko austriackie w czasie wojny bez odszkodowania.

Kościół pod wezwaniem św. Anny

Widok koscioła

Obecny kościół parafialny został wybudowany w 1921 - 1924 r. dzieki staraniom ks. Jana Baraniewskiego, któremu ofiarnie pomagali parafianie z kraju i z zagranicy, a także kolatorzy, rodzina Mycielskich z Wisniowej. Kościól ten poświęcono w 1924, a uroczyście konsekrował go 27 czerwca 1927 r. sufragan przemyski bp Karol Jóżef Fiszer.

wtorek,
25 listopada 2014

bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej), dziewicy - wspomnienie dowolne

Imieniny:
Erazma, Katarzyny